Movies

45th Annie Awards Winners

The movie and TV winners of the 45th Annie Awards were awarded last night. (nominees here)

Best Animated Feature

“Coco”
Pixar Animation Studios

Best Independent Animated Feature

“The Breadwinner”
Cartoon Saloon/Aircraft Pictures/Melusine Productions

Best Animated Special Production

“Revolting Rhymes”
Magic Light Pictures

Best Animated Short Subject

“Dear Basketball”
Glen Keane Productions, Kobe Studios, Believe Entertainment Group

Best Animated Television/Broadcast Commercial

“June”
Broad Reach Pictures/Chromosphere/Lyft

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children

“Octonauts” / Episode: Operation Deep Freeze
Vampire Squid Productions Limited, a Silvergate Media company, in association with Brown Bag Films

Best Animated Television/Broadcast Production For Childre

“We Bare Bears” / Episode: Panda’s Art
Cartoon Network Animation Studios

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

“Rick and Morty” / Episode: 303 -“Pickle Rick”
Williams Street Productions

Best Student Film

“Poles Apart”
Director: Paloma Baeza; Producer: Ser En Low, All Student Crew

Best Animated Effects in an Animated Production

“Coco”
Effects Artist: Shaun Galinak; Jason Johnston; Carl Kaphan; Effects Lead: Dave Hale; Keith Daniel Klohn

Best Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production

“Trollhunters” / Episode: 205 – “Homecoming”
Character Animator: Bruno Chiou; Yi-Fan Cho (Character: Blinky, Dictatious, Aaarrrgghh!!); Lead Animator: Kevin Jong; Chun-Jung Chu (Character: Blinky, Dictatious, Aaarrrgghh!!)

Best Character Animation in an Animated Feature Production

“Coco”
Animator: John Chun Chiu Lee (Character: All characters)

Best Character Animation in a Live Action Production

“War for the Planet of the Apes”
Animation Supervisor: Daniel Barrett; Sidney Kombo Kintombo; Emile Ghorayeb; Lead Motion Editor: Luisma Lavin Peredo; Lead Facial Modeller: Alessandro Bonora

Best Character Animation in a Video Game

“Cuphead”
Lead Animator: Hanna Abi-Hanna (Characters: The Devil, Grim Matchstick, Beppi The Clown, Werner Werman)

Best Character Design in an Animated Television / Broadcast Production

“Samurai Jack” / Episode: XCVI
Character Design: Craig Kellman (Character: Various)

Best Character Design in an Animated Feature Production

“Coco”
Character Art Director: Daniel Arriaga (Character: All characters); Additional Character Art Direction: Daniela Strijleva (Character: All characters); Character Design/Sculptor: Greg Dykstra (Character: All characters); Character Modeller: Alonso Martinez (Character: All characters); Character Designer: Zaruhi Galstyan (Character: All characters)

Best Directing in an Animated Television / Broadcast Production

“Disney Mickey Mouse” / Episode: The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular!
Director: Dave Wasson; Director: Eddie Trigueros; Director: Alonso Ramirez-Ramos

Best Directing in an Animated Feature Production

“Coco”
Director: Lee Unkrich Pixar; Co-Director: Adrian Molina

Best Music in an Animated Television / Broadcast Production

“Disney Mickey Mouse” / Episode: The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular!
Composer: Christopher Willis

Best Music in an Animated Feature Production

“Coco”
Composer: Michael Giacchino; Composer/Lyricist: Kristin Anderson-Lopez; Composer/Lyricist: Robert Lopez; Composer: Germaine Franco; Lyricist: Adrian Molina

Best Production Design in an Animated Television / Broadcast Production

“Samurai Jack” / Episode: XCIII
Production Design: Scott Wills

Best Production Design in an Animated Feature Production

“Coco”
Production Design: Harley Jessup; Danielle Feinberg; Bryn Imagire; Nathaniel McLaughlin; Ernesto Nemesio; Tom Cardone; Arden Chan

Best Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production

“Disney Mickey Mouse” / Episode: Bee Inspired
Storyboard Artist: Eddie Trigueros

Best Storyboarding in an Animated Feature Production

“Coco”
Storyboard Artist: Dean Kelly

Best Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production

“SpongeBob SquarePants”
Tom Kenny as SpongeBob SquarePants

Best Voice Acting in an Animated Feature Production

“Coco”
Anthony Gonzalez as Miguel

Best Writing in an Animated Television / Broadcast Production

“Rick and Morty” / Episode: 307 – “The Ricklantis Mixup”
Writer: Ryan Ridley; Dan Guterman

Best Writing in an Animated Feature Production

“Coco”
Writer: Adrian Molina; Matthew Aldrich

Best Editing in an Animated Television / Broadcast Production

“Samurai Jack” / Episode: XCIII, XCIV, XCIX
Paul Douglas

Best Editing in an Animated Feature Production

“Coco”
Steve Bloom; Lee Unkrich; Greg Snyder; Tim Fox

 

Advertisements
0 Shares

Categories: Movies, News, Television

Tagged as: , , ,